michaelweaver5 michaelweaver5
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price? $0.01 for 12 seconds $0.25 for 5 minutes $1.00 for 4 hours $5.00 for 1 day

Respuesta :

Aishani
Aishani Aishani
  • 02-07-2019

Answer: $5.00 for 1 day

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

Hope it helped!

Answer Link

Otras preguntas

Direct mail questionnaire should br kept to a maximum of many pages
What are the two most abundant elements in the Sun
What are three reasons why Hamlet's mother is so fearful of him during this scene? (Act III Scene IV)-She fears he will tell the king if she reveals anything.-S
Which landmark is also known to Australia aborigines
If muffins cost 5.24 how much would 5 muffins cost
What was the main point of the Thirteenth Amendment? the abolition of slavery giving citizenship to the slaves making it illegal to discriminate against a perso
At the start of act 3, scene 1, which men try to warn Caesar against going to the Senate?
4/5 + 1/15= least multiple that is the same
Which condition is necessary for water droplets to condense and form clouds? dry air, ice crystals in air, tiny particles in air, rising temperatures
From the sum of a2−2ab+b2 and 2a2+2ab+b2 subtract the sum of a2−b2 and a2+ab+3b2 Every 2 in this problem is meant to be a power of 2