awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

write the set in set builder notation {2,4,6,8,10,12}
It takes 12 hours for 7 men to paint a room. How many men would be needed to paint the room in 3 hours?
Jadas family has completed 30% of a trip. They have traveled 15 miles. How far is the trip
Read this passage from Gustave Flaubert's Madame Bovary: She wanted to learn Italian; she bought dictionaries, a grammar, and a supply of white paper. She tried
a first number plus twice a second number is 7 twice the first number plus the second totals 29 find the numbers​
5 million, four thousand, three hundered in standard form
How would you graph -x plus 2 thx
what happened after the american revolution?​
Which body system detects heat?​
It takes 2 5/6 spoons of chocolate syrup to make 4/6 of chocolate milk.how many spoons of syrup would it take to make 1 gallon of chocolate milk?