Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Opa is installing a fence around the edge of her property. Her property measures 53 yards on each of the four sides. What is the perimeter of Opa's property? A.
HAPPENS TO ME ALMOST ALL THE TIME (also One of meh memes :3)
how would you define the term technology
Select all of the factors that influence GRAVITATIONAL potential energy (Lesson 3.10): Select all that apply A) Amount of compression B) Hardness C) Mass D) Amo
Steel is first produced in 500 BCE in which country?
name the three siblings of sant Dyaneshwar ?​
Question one please! This is 8th grade science btw.
Try These questions out and I’ll give you brainliest
Describe the Inauguration process (describe it in your own words please. This is urgent!)
help please with this answer ​