kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

achel bought 12 rolls of packing tape and paid a total of $33.60. Kevin also bought rolls of packing tape. The table shows the total amount he is paid for diff
what is the y intercept of f(x)=(1/2)^x?
You decide instead to take the train there. The train will take 135 minutes. Convert this into hours and minutes.
A car's position in relation to time is plotted on the graph. What is the car's average velocity? A) 5 m/s B) 10 m/s C) 30 m/s D) 50 m/s
Please help!!! It’s for homework
In what direction does an applied force move an object? In the same direction as the force Independent of the force In the opposite direction of the force Perpe
I need help solving this problem h/8=-25 solve for h idk how to this can someone show me and also give an answer thank you
The source manager dialog box allows you to create sources, copy sources created and used in all the documents, modify sources an add bibliographic information
How do you graph f(x)=3
which of the following is not a part of the integumentary system