chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

Simplify. –12 – 4.8 ∙ (–2 + –8) A. –168 B. 36 C. 72 D. 168
What is the value of the function when x = 3? x −2 −1 1 3 4 y 4 3 6 5 8 I am confused by wut it means when it says what is the value
why are telescopes that detect non- optical radiation useful for studying objects in space
Simplify. –12 – 4.8 ∙ (–2 + –8) A. –168 B. 36 C. 72 D. 168
An awning covers a window that is 4 feet high. When the awning is open ,it extends 2 feet from the base of the window .find the slope of the awning .
A political communication that shows preference towards a particular belief or attitude contains _________. bias media propaganda symbolism
Dena is biking down a 9/10 mile bike trail. She stops to greet a friend after biking 1/3 of a mile. How much farther does she need to travel? Draw a picture and
How do you subtract (5x^3 - 12x^2 + 2x) - (2x^3 - 7x2 + 14)
how does the appearence of a histogram change when u use many small intervals then when you use a few large intervals
how does a camera refract light