dezariaspencer
dezariaspencer dezariaspencer
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One pound of butter toffee cost $13.95 3 lb cost $35.95 how much per pound do you say by purchasing 3 lb

Respuesta :

CASFate
CASFate CASFate
  • 01-03-2018
13.95 for 1 pound
vs
11.98 per pound for 3 pounds

so you save about $2
Answer Link

Otras preguntas

a triangle brace has an angle measure of 92 degrees, with a side opposite this angle measuring 10 inches. the base of the triangular brace, which is adjacent to
What is the density of a 12.5-gram object that displaces 16 cubed centimeters of water?
Find d arithmetic mean of _10 and _5
Which United States senator claimed to have a list of known Communists who worked for the State Department? A) Joseph McCarthy B) Hubert Humphrey C) Eu
The first card selected from a standard 52-card deck was a king. if it is not returned to the deck, what is the probability that a king will be drawn on the sec
This net folds into the cube shown beside it. On the cube, which letter will be on the side opposite D?
which equation, in point-slope form, represents a line with m= -4/7 that goes through the point (-1, 4)?A) y-4= -4/7(x+1)B) y+1= -4/7(x-4)C) y-1= -4/7(x+4)D) y+
PLEASE HELP!!! For the given quadratic equation convert into vertex form, find the vertex, and find the value for x = 6. Show your work. y = -2x2 + 2x +2
PLEASE HELP IMAGE ATTACHED!! can u explain how to do it
Give the nuclear symbol for the isotope of phosphorus for which a=31? enter the nuclear symbol for the isotope (e.g., 42he).