Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

Yaqub, Angus and Iris share 18 slices of pizza in the ratio 1:3:2. How many slices of pizza does Iris have?
Explain how government policies on issues such as food safety or vaccines affect community health?
What is the value of x/2 + 4 when x = 6?
Calculate the root mean square velocity of I2(g) at 373 K.
Juan is incapable of keeping a secret
The USD appreciates 2% versus the JPY. The USD appreciates 4% versus the MXN. What is the approximate appreciation or depreciation we might see in the JPY/MXN c
What is the value of x/2 + 4 when x = 6?
Explain why there are fewer organisms at higher trophic levels.​
On a coordinate plane, a right triangle has points A (negative 5, negative 6), B (negative 5, negative 2), C (negative 2, negative 2). Examine the right triangl
Expand & simplify 3(t+5)+5(t−6)