alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

summer school is over, and I'm feeling self-destructive. Take all of my points and have a good night. 2/3
The length of a rectangular field is 6 metres longer than its width. If the area of the field is 72 square metres, What are the width and the length of the fiel
(ik it says physics but astronomy is a field of physics sooo) A recently discovered planet in a different solar system is located 1.85 x 10^15 Miles from earth.
if something goes 4% per min how long will it tack to reach 100%
Convert 300 grades to a radian measure A=5pi 6 B=6pi 5 C=3pi 5 D=5pi 3
Write an essay on a wedding you attended last year in 450 word
Mention the ways to maintain social harmony?​
Which sentence is correct? A. Ming and Tia practice shooting hoops every day. B. Ming and Tia practices shooting hoops every day. C. Ming and Tia shooting hoops
symbolism in the poem refugee blues by w.h auden​
Read this run- on sentence