herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me with this whole page? Hurry it's due Monday!
Social needs are acquired through?
write 540 as a product of prime numbers
What caused Portugal to finallywithdraw from its African colonies?
Hello. For my french class I have to write a letter to my french friend. In this letter I have to talk about spending my holiday at his house. (for example: wha
solve the following problem: (12×10^9)÷(6×10^5)
ray wants the larger of two aquariums.One aquarium has 20 in. by 20 in. and has a height of 18 inches.The other aquarium has a base that is 40 in. by 12in. and
27 devided by 1053 in decimal form like 528.6
How were chariot drivers protected in the Circus Maximus
What is 5.207 as a fraction?