ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

373 of 500 in fractions and decimal
On a TI-84, how do you stop it from giving you simply a number for an answer when you put in a polynomial divided by another polynomial?
plz help with this french hw plzzz
tanisha ran 3/5 of a 26 mile race in 3.2 hours.if she ran at a constant rate,what was her speed in miles per hour?
Kenji buys 3 yards of fabric for $7.47. Then he realizes that he needs 2 more yards. How much will the extra fabric cost?
The following are four largest country's in the world Russia Canada China united states what country located in south america also ranks as one of the ten large
how many atoms in C9H8O4
What factors add to get -18 and multiply to get 75?
can someone help me on this question! please! :)Evaluate the formula V= BH/3; B = 36 in.² and h = 11 in.
list the six enternal parts or peripherals of a computer system and identify which are output and which are input devices?