alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

to use radioactive dating far a substance you must know the substance
The energy of a photon is directly proportional to its wavelength t or f
Researchers use a person's reluctance to get too close to a person from another group as a measure of discrimination. this is known as
The basic characteristic of subsistence agriculture is that farmers 1. Produce mostly staple crops to sell 2. Sell large portions of their crops at the market
Find the equation of the plane through the point p=(2,3,4)p=(2,3,4) and parallel to the plane 5y−5x−5z=4.
Please do 15, 16 and 17! Please show your work in detail! Thank you!
Greco-Roman civilization and the Judeo-Christian traditional both contribute to the democracy tradition. How did their contributions compare?
an example of respect for the idea of diversity is
The process of breaking the wbs into smaller and smaller deliverables is called:
This sky cover condition confirmed that saturated air ________ exist aloft over wichita at that time