cnambou1 cnambou1
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels costs three dollars.five bags of pretzels costs $10.whickhas the lower unit price?

Respuesta :

jesy2003
jesy2003 jesy2003
  • 03-10-2017
the first one has a lower unit price because 1 bag is 3 dollars and the other one is 1 bag is 5 dollars
Answer Link
CatFlynt CatFlynt
  • 03-10-2017
the 5 for $10.  If you have only $10 and you could choose either to buy the five bags for 10 or the $3 a bag which would you buy.     At $3, you can only get 3 bags. but with the 5 for 10, you're paying only $2 a bag.
Answer Link

Otras preguntas

What's9/10 + (-3) in simplest form​
How many Pauline visits to Colossae does the New Testament record? None One Two Three
A man is sitting on a chair with wheels. He grabs a 2.1 kg book from the desk and throws the book at a speed of 7.2 m/s. His chair moves backward. The man has a
how did the battle of saratoga affect the British vs the Americans
Suppose a binomial trial has a probability of success of 0.7, and 75 trials are performed. What is the standard deviation of the possible outcomes. Round your a
What is the difference between a group policy and a group policy preference?.
compare relative motion and relative velocity
What exactly Labove did in order to collect formal and informal speech ???
Which type of resources form much more slowly than we use them? A: reusable B: renewable C: nonreusable D: nonrenewable
the sum of 2 times a number and 5 is equal to 7