diyahfloyd1 diyahfloyd1
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Four pounds of bananas cost $1.96 . How much does it cost per pound ?

Respuesta :

kaylajay kaylajay
  • 02-10-2017
1.96 divided by 4 is 48.5 cents round it to get 49 cents
so 49 cents per pound

Answer Link

Otras preguntas

What is the probability of meeting someone born in January or December (Assume there are 365days in a year)
What is the success of an organism in surviving and reproducing a measure of?
3. Consumers are caught up in a craze over a new product put out by Caliente Company. People are snapping up Caliente Company's stock even though it is overvalu
A goldsmith could hold some gold in reserve for depositors’ withdrawals, but ________________ excess gold and thereby make a profit from depositors’ funds.
Will give Brainliest! if right! Mary made 5 different sandwiches: turkey, roast beef, ham, bologna, and salami Mary wrapped the sandwiches and placed them into
Write these numbers​ from least to greatest 1 1/2, 1.05, 1.215, 1.058
While designing a website, a(n) ____ allows you to identify the specific amount of space used on a particular page before it contains final content. A: wirefram
For what purpose might you use persuasive verbs in a persuasive essay?
what is the cause of the korean war
As a general rule, the greatest vulnerability to _____ occurs during the _____ period of prenatal development. a. epigenesis; embryonic b. teratogens; embryon