khloeisagenuis khloeisagenuis
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Janice spent $54 to buy some pairs of pants each pair of pants cost the same whole dollar amount how many pairs of pants could she have bought

Respuesta :

lisagresser lisagresser
  • 02-10-2017
Think of factor pairs. She could buy 1 pair for $54, 54 pairs for $1, 2 pairs for $27, 27 pairs for $2, 3 pairs for $18, 18 for $3, 6 pairs for $9, or 9 pairs for $6
Answer Link

Otras preguntas

Voting is both a right and a responsibility. a. True b. False
Which statement about this product is true? 0.46 × (-7 2/3)
which of the following describes a disadvantage secondary sources have compared to primary sources
what is the total average of a man's Brain and heart in kilograms
How many times larger is the radius of a mercury atom, 1.50 x 10-10, than the radius of a hydrogen atom, 2.5 x 10-11?
what does the per capita income level indicate about an economy a. the percentage of families that have adult children living at home. b. the average wealth of
Which type of rock is formed from the cooling and hardening of molten material? a. igneous b. sedimentary c. metamorphic
2 organisms that respire anaerobically
which accurately describes apartheid?
The social customs of the time play a part in the story of "The Necklace."