shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

Who is warren buffet
A group of tasks performed by one person makes up a(n) A. position. B. job title. C. appraisal. D. job structure.
(a) Suppose that 4 persons are playing one round of rock-paper-scissors where all players show their hands randomly. (i) What is the chance that exactly 1 perso
what does x=, im very stuck on this
Which of the following is NOT a known consequence of sleep deprivation? A) increased inflammation and arthritis B)decreased blood pressure C) increase in the
calculate the volume 8 cm : Base area = 50 cm² hexagonal pyramid ​
Jason solved the following equation to find the value for x. -8.5x - 3.5x = —78 x = 6.5 Describe how Jason can check his answer.
Explain why the sequence -3,-2,-3,-6,-11 will never have a positive term
The patient is severely injured in an accident but does not feel the pain until several hours afterward. Which type of hormone reduced the patient's sense of pa
6. A block with a mass m = 2.0 kg slides down a ramp inclined at an angle 0 = 30° as shown below. The block accelerates at a rate of 2.3 m/s?. a. Find the compo