SerranoSkates83 SerranoSkates83
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

How many pencils can be purchased with $0.51 if it costs of 8 pencils is $1.36 ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-05-2017
First year to find how much one pencil cost cost then multiply A number
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
8 pencil: $1.36
? pencil:$0.51, so 0.51×8÷1.36. As a result, you could buy 3 pencils with $0.51. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

How much kinetic energy is there when a 10kg box is dropped from a roof at 25 m/s?
What’s the correct answer to 9(7+x)=100?
Help help math math math
the nervous system, excretory system and circulatory system are all ____ ,except in leeches
Discuss the impact of Frank Sinatra on American culture during World War II.
Explain the term "subsistence farming"Don't spam.. ​
Can some one answer this?! :) ( lots of points )
Society and Economy in the American South:Question 4 All of the following statements are true regarding the South of the pre- Civil War era EXCEPT? Select one:
help 6th grade mathhhhhhhhhhhhhhh
During the Great Depression, when a bank collapsed the government stepped in to run the bank. the government covered the bank's debts. the government repaid dep