TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 52+ )
Otras preguntas
Objects in the solar system have similarities and differences. which of the following statements best describes how Jupiter and Earth compare. A Jupiter is many
A neutral metal comb is held near an object with a negative charge. What happens to the comb? A. The comb is charged by contact. B. The comb is charged by frict
What is a fifth of 65.20?
Please give me some tips on how to write a thriller novel as fast as possible
Was the leader of the yamacraw?
tlot-tlot in the frosty silience! tlot-tlot, in the echoeing night! Nearer he came and nearer! Her face was like a light! Her eyes grew wide for a moment; she d
What are three mineral resources found in Brazil? gold silver bauxite iron ore copper
What the answer for there are 3 boxes of tangerines each box has 93 tangerines the tangerines will be divied equally among 9 classrooms how many tangerines will
If a refrigerator is a heat pump that follows the first law of thermodynamics, how much heat was removed from food inside of the refrigerator if it released 370
A store has a $15.79 item on sale. the total discount of the sale is $6.32. what is the sale percentage off on this item?