briannaramos1005 briannaramos1005
  • 01-01-2023
  • Mathematics
contestada


2. The grocery store charges $10.35 for 5 bags of oranges. If someone
bought 9 bags of oranges, how much would it cost them?

Respuesta :

mirzaujerry4166 mirzaujerry4166
  • 01-01-2023

Answer:

= (9×10.35$)÷5

= $18.63

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-01-2023

Answer:

9 bags would cost 18.63

Step-by-step explanation:

To determine the cost for 9 bags of oranges, we can use proportions to solve

10.35               x

------------   = -------------

5 bags          9 bags

Using cross products

10.35 * 9 = 10 * 5

93.15=5x

Divide each side by 5

93.15/5 = x

18.63 =x

9 bags would cost 18.63

Answer Link

Otras preguntas

You have 16 coins that are heads up and 18 coins that are tails up. After you add some coins that are tails up, the ratio of heads up to tails up is 1 to 1.5 H
Roemer's experiment failed because of his ignorance about the what
1) What effect do the Aspergillus fungi have on the economy?
If a cell has 12 chromosomes,how many chromosomes will each of its daughter cells have after mitosis and cytokinesis? and can u explain because i dont understan
how did British propaganda influence America public opinion
The weight of a metal bracelet is measured to be 0.100 N in air and 0.092 N when immersed in water. Find its density
oxygen is required to conduct cellular respiration? true/false
Do balanced forces change an objects motion
what is 9(a+6) ? expanded and simplify
Seven more than three times a number is 166. Find the number