EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

What are some samples of Leonadro da Vinci's great artwork?.
Factors that decrease the demand for bonds include.
pls answer this question for me i’m very confused
Remplacez les expressions en gras par un terme plus expressif : béant - égaré-abject-ruisselant de - une éternité – interdit -diablement - grotesque - extravag
Question 5 of 10 Why might an author choose to use a third-person narrator? A. To show the thoughts and feelings of one character B. To create a more personal e
Please answer this for brainliest!
WORTH 50! WILL AWARD BRAINLIEST! PLEASE SHOW WORK! MULITIPLE QUESTIONS!
For prenatal care , it is encouraged that the pregnant female visits the office of a(n) A. Surgeon B. Obstetrician C. Chiropractor D. Psychologist Pleasee help
A side of a square garden is represented by the expression 2s + 5. Which expression represents the area of the garden?
Does a compass show us true north, or magnetic north?.