a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

If a person experiences a sudden loss of the integration of consciousness and memory, the most likely disorder is _____.
Please I really stuck on this and need help
which best identifies why the rusting of an iron nail is the presense of water and oxygen in an oxygen oxidation reduction reaction
Substitution Method: Y = 6x Y = 5x + 7
Match the Spanish with it's English translation. 1. Ella pone queso en los tacos. I put the
Sam is at the garden center and wants to buy a tree, shrug, and a set of perennial flowers. Since it is at the end of the season, the store does not have a lo
Identify a writing situation in which you might want to use pace to create a specific effect. What type of pace would you create? What would you do to create th
The sum of ages of two brothers is 22 years six years ago the product of their ages was 21 years. find the age of the brother
How to transfer audio files from computer to android?
what is place value for 459.278?