andreaa08
andreaa08 andreaa08
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

toillet paper is sold in cases for 36 rolls for $14.99 what is the per price per roll?

Respuesta :

Forever2216
Forever2216 Forever2216
  • 02-02-2017
Alright, so the unknown value here we want to know is the price of one roll of TP. Let's call it "x".
36x=14.99
Divide both sides by 36 to get the price of a single roll.
x=.41638888....
We have to round this to hundredths because we're talking in cents, so...
x=.42
Each roll of toilet paper costs 42 cents.
Answer Link

Otras preguntas

Men attended the Seneca Falls Convention True False
A type of totalitarian government that glorifies the state over the individual and is characterized by extreme nationalism O Communism Fascism O Democracy O Cap
Which algebraic expression is equivalent to the expression below? 6(3x + 4) + 5(12 - x) A. 13x + 36 B. 23x + 84 C. 13x - 84 D. 13x + 84
What is the error in the following box and whisker plot?
Can someone please write a 4 paragraph essay for me. 40 Points !
How do I complete the division problem
If f(x) =-4x-4 and g(x) =x^3 what is (g’f)(-2) I wrote it out as best as I could. Please help!
Discuss potential problems related to delaying or avoiding medical care as well as potential solutions for improving help-seeking behavior.​
what is collision insurance
In triangle VWX,the measure of X 90,VW= 2.1 feet, and WX=1.6 feet.Find the measure of W to the nearest tenth of a degree