MysticalUnicorn10
MysticalUnicorn10 MysticalUnicorn10
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 12 ounce bottle of clean green dish soap is $1.09 with a 20 ounce bottle cost $1.99 which is the better bye

Respuesta :

dunkletrina
dunkletrina dunkletrina
  • 02-02-2017
the 20 ounce bottle because you get more for .90 cents more
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-02-2017
In order to compare both deals, we need to calculate unit prices
1st deal = 1.09 / 12 = 0.91
2nd deal = 1.99/20 = 0.0995

Here, 0.91 > 0.0995

So, 2nd deal is cheaper hence, it is better buy

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

The soccer team voted on what they wanted to eat. There are 20 members on the team. Six members voted for pizza, 10 voted for chicken, and the rest voted for ho
Where are the longest continuous mountain ranges on earth located?
After age ____ or so the rate of cell breakdown begins to exceed the rate of cell renewal
how to make a equation with a limit of -3 1/2 -4 3/4 -1 3/8 -× -+ -÷ -=
Why did people from Missouri come to Kansas and vote in 1855? They wanted to make sure Kansas became pro-slave. Missouri had not allowed its citizens to vote on
Please help, its for math, picture is attached with question
the y-intercept or the line 7x-4y=8
Why did the Western Front barely move throughout World War I? A. Trench warfare limited territorial gains on either side. B. The vastness of Russia made gains
helpppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
what is the entertainment for the new england colonies in 1629