CutieCutieCutie
CutieCutieCutie CutieCutieCutie
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

Kelly buys 11 pens for $8.25.

What is the cost of 18 pens?

 

Enter your answer in the box.

$ 

Respuesta :

lukyo
lukyo lukyo
  • 02-02-2017

If 11 pens cost $ 8.25, then each pen costs

 8.25
———  =  $ 0.75
   11


So, 18 pens cost

18 × 0.75  =  $ 13.50   <———    this is the answer.


I hope this helps. =)

Answer Link
zgraveswippedcream
zgraveswippedcream zgraveswippedcream
  • 18-02-2021

Answer:  the answer is 13.50 if u r on k-12, if ur not  wut to tell u.

bc i said so! and i took the test.

Answer Link

Otras preguntas

how to measure and find the circumcenter of a triangle
Which of the following was an unintended result of Upton Sinclair’s The Jungle? a. Laws were passed to ensure workplace safety. b. Laws were passed to ensure fo
How do I do this? I am totally lost
PLEASE HELP ME I NEED THE ANSWER TO THIS QUETION
Help me out on question 13
Can someone gives me a sentence with word permeated
I need to write the equation in slope intercept form that passes through the points
What occurs when an unstable atomic nucleus changes into other nuclei by emitting particles and energy
Number 7: What do the lines on the shape mean
You and a friend start biking in opposite directions from the same point. You travel 108 feet every 8 seconds. Your friend travels 63 feet every 6 seconds. To t