samcute7298 samcute7298
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

Respuesta :

sbrookef sbrookef
  • 04-04-2022

Answer:

2 for 25

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide money by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

what do you do when you feel burned out? Any self care that you do try to create?​
If x is 4, a is 1/4, and y is 2, then what is 5x(56a-6y)
which organization was created to help blacks after the end of slavery?
Which of the following statements best describes the formation of volcanoes?
In this type of governance the power is in the hands of one person​
Determine the solution for 72 = 3(5b − 1). b = 3.5 b = 4.6 b = 5 b = 14.2
HELP ASAP ELA POEM!!!!! I will give brainlist the the first person!!! Write your own poem imitating Mary Oliver poem called "the wild geese" by following this f
True or false everyone in the colonies could vote
How can you use an equation to make a prediction from a pattern?
A 40 inch board is to be cut into three pieces so that the second price is 4times as long as the first piece and the third piece is 5 times as long as the first