harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

in ____ mode, as you type a character, excel inserts the character and moves all characters to the right of the typed character one position to the right.
when is good friday in 2016
What is the best way to treat fungal infections like athletes foot
what are characteristics of the domains and kingdoms of living organisms
recommended caloric intake
which of the following statements best describes the fate of binet's intelligence test within psychology?
3±i write the quadratic equation with the given roots
which of the following is the correct sequence of the zones in the primary growth of a root, moving from the root cap inward?
what are the possible values of ml for an electron in a d orbital?
3±i write the quadratic equation with the given roots