goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

If a coin has a mass of 29.34g and drops from a height of 14.7 meters, what is its loss in gravitational potential energy? Show work.
WHAT IS THE GCF OF THE POLYNOMIAL 8x6y5 - 3x8y3
In O Captain! My Captain who is the captain that the poet speaks of
Please help I will reward brainly!! This is music !
Identify the x-intercept and y-intercept of the equation below. 9x-7y=21
Evaluate the expression (10 + 4) x 7 - 45 dividend by 9
What two numbers are located 3/8 of a unit from 1/2 on a number line? Show your work . (Please help me!!!)
What is the term for teaching complex behaviors through the reinforcement of successive approximations of a desired response, which is typically used to train a
has anyone done this before ??
CAROLINE DOWNLOADS 3 MOVIES ONE WEEK AND 4 MORE MOVIES THE NEXT WEEK. DURING THETWO WEEKS, SHE SPENDS A TOTAL OF 41.93. WHAT IS THE COST OF EACH MOVIES