joshsyeee06
joshsyeee06 joshsyeee06
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of gum costs $1.00. There are 10 sticks of gum in a pack. The unit rate is____ cents.

Respuesta :

funuvtrfubuvtt
funuvtrfubuvtt funuvtrfubuvtt
  • 08-02-2022

Answer:

the unit rate is 10 cents

Step-by-step explanation:

divide $1.00 and 10 which is $0.10 or 0.1

Answer Link

Otras preguntas

Which influence is external
Do you yourself have a job associated with studying with practice? How does the combination of study and practice affect your learning process?
Amino acids are JOINED together using water. What is this process called?
Please help me solve this problem
Exercise 1. Mark the letter A, B, C or D to indicate the word whose underlined part differs from the other three in pronunciation in each of the following quest
what was the relationship between the federal government and economic growth in the aftermath of world war ii?
Which statement is true of sound waves? A Sound can travel through empty space. B Sound travels fastest through air C Sound requires a medium to travel. D Sound
what is 5×9×67×999×3÷22×9=​
which statement decribes enzemye
Perform the operation. (4x^2+9x-7)-(7x^2+5x-1 PLEASEE DO STEP BY STEP