madisondeluna madisondeluna
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

If the cost of 16 bar of chocolate costs $84. Find the cost of 28 bars of
chocolate.

Respuesta :

theguycallednub
theguycallednub theguycallednub
  • 02-02-2022

Answer:

16 bars=$84, meaning that one bar cost 5.25

28 bars=$147

Answer Link

Otras preguntas

Choose the best form of the verb in the following extract from a health and fitness magazine. Both forms may be possible in some cases.
Which property of matter is best measured using the tool shown? A. Reactivity B. Volume C. Mass D. Ductility
E) Would you expect the temperature of the water to continue rising above 20°C? Explain your answer.​
The dimensions of a rectangle are represented by the functions shown. Which function represents the area of the rectangle? 12x2 + 15x – 10 12x2 + 7x + 10 12x2 –
a downtown parking lot charges $5 per hour
what two lines from ''inge's wall'
The graph to the left shows the cost, in dollars, of gasoline per gallon of gas. Cost of Gasoline Select ALL of the statements which are correct.
Three terms that are used interchangeably in regard to research are Group of answer choices peer-reviewed, primary, scholarly peer-reviewed, academic, scholarly
Which section of the osh act prohibits employers from discriminating.
PLS HELP ITS TIMED One of the key elements of Henry Clay's American System was: A. greatly increasing taxes on wealthy corporations. 4 B. abolishing the nati