whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Do you think the bank had any alternative to repossessing the farms?
can you give me a explanation to Albert has $16 in savings at the beginning of a month. He then decides to save $8 every week. Which inequality represents the s
What would you measure a loaf of bread with kilograms or grams
write an informative paragraph about what your best friend has taught you​
Please answer them. 25 points.
HELP PLZ!! DONT GUESS OR WILL BE REPORTED! EXPLAIN PLZPolitical tensions due to religious differences are part of the overall character of the Middle East. The
Make up a Native American myth that includes a dog, rabbit, cat, cow, pig. The setting is a castle and the dog thinks he’s more superior than the others and tha
why is the electron configuration for sulfur [ne] 3s² 3pâ´
If you help I will give you a brainly!!!! Thank you
0 write the quation of the graph