iDetectYT982 iDetectYT982
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Selena buys 4 peaches that weigh 1 pound in all. Each peach weighs the same amount. Peaches are on sale for $2.24 per pound.

Respuesta :

rbartlow2806 rbartlow2806
  • 01-02-2022

Answer:

4 ounces   IF...

Step-by-step explanation:

(16 ounces to a pound)

are they asking how much each peach weighs? (16/4=4)

Answer Link

Otras preguntas

What do you think is a good description or characteristics of human nature?
A rectangle is (x+10)ft by (x+4)ft. If a square of length xft on a side is cut from the rectangle, represent the remaining area in the form of a polynomial func
Technician A says crimping solderless connections is the best method of splicing wires. Technician B says crimping should not be used if connection is subjected
The big island of Hawaii (the eastern-most island in the chain of Hawaiian islands) currently has an active volcano. What is the source of the magma causing thi
what is the answer to 2y < -4
A review of the bank statement and accounting records of the Blake Company revealed the following items: 1) Three outstanding checks2) A debit memo showing a ba
to what extent had christianity grown the time of trajan AD 112 ?
Which of the following is an important dietary recommendation for avoiding heartburn or GERD? a. Avoid fluids b. Eat large meals c. Eat smaller meals that ar
which verb correctly complete this sentence el sondio que hacen las ovejas se llama
Given EG = 16 and FH = 12, what is the length of one side of the rhombus?