jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

wants to create a path using pebbles. She has 8 basand each bag covers an area of about 6 square feet. If sheto make the path 2 feet wide, about how long can sh
Multiply(2.3x10^-5)(3.1x10^12)
Determine the equivalent system for the given system of equations: 2x + 3y = 7 4x − 2y = 4 (A) 2x + 3y = 7 8x − 4y = 4 (B) 2x + 3y = 7 6x + y = 11 (C) −2x − 3y
Steve made a sign for his room that is shaped like a triangle. It is 4.5 feet long and 3 feet high. He wants to make another sign that is shaped like a triangle
If half the positive difference between 4.81 and 2.25 is multiplied by 0.32, what is the result?
Jariah volunteers at the hospital during the week. She volunteers 3 hours on monday and thursday, 4 hours on saturday and sunday, and 2 hours on tuesday. How ma
Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00
PLEASE I REALLY NEED HELP DUE ASAP I REALLY NEED HELP THERE ARE 4 QUESTIONS!!!Which part of this sentence is a phrase that modifies the subject of the sentence?
4. Simplify the expression. -3 (b-7)
what was the cause of World War 1