jtuchanf0001
jtuchanf0001 jtuchanf0001
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 5 bags of bananas for $23.15 . How much would it cost if you were to buy 6 bags?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: $26.16

Step-by-step explanation:

23.15 / 5 = 4.63

4.63 x 6 = $26.16

Answer Link

Otras preguntas

If 33.9 ml of h3po4 neutralizes 23.4 ml of 2.28 m koh, what is the molarity of the phosphoric acid?
Solve Multi-Step Equations, Part 2 - Instruction ceady Solve the equation - 10(g - 6) = 65. ») What is the value of g? g= ?
The Lusitania, the Zimmerman Telegram, and making the world “safe for democracy” are all associated with:
I need help please ASAP?!!!
A manufacturer of kitchen utensils and gadgets is considering changing the design of their salt and pepper shakers. Their current design is a standard cylinder,
[BWS.02]An idea is considered scientific after it has been O tested O published O proposed O popularized
What is 2x^2+3x-9? i need help finding this answer
groundwater is an important resource for all life on earth. as you have read, water levels in the ogallala aquifer are decreasing. one proposed strategy mentio
What percent of the first 20 natural numbers are prime one-digit numbers?
answer this so i can give you some 90 points '나비''의 영어는 무엇입니까?