jazzy1l jazzy1l
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

grapes were priced at 3 pounds for$5.28 what was the priced per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2017
the answer would have to be 1.76
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-01-2017
It was priced at 1.76 per pound. What I did was divided 5.28 by 3 and got 1.76. :) Hope I helped!
Answer Link

Otras preguntas

Use the geometric mean (altitude) theorem.What us the value of m? A. 4 B. 2√7 C. 4√10 D. 160
Jamie compared the linear function y = 6 to the coordinate points of a second linear function in this table. х у 2 -3 4 0 6 3 8 6 At what point do the two funct
Write a function that is shifted down 2 units and then reflected over the x-axis. Parent function is y = -5x - 8
Joe receives a weekly salary of $350 plus 10% commission on all sales. Last week, Joe had a total of $1,000 sales. How much total money did Joe make?
Determine whether the ratios 1:1 and 6:6 are equivalent
The some of two integers is 31. The larger of the two integers is 4 time more than 2 times the smaller integer. What are the integers?
EASY POINTS ✨✨ PLS HELP WILL MARK BRAINLIEST
what Is the most important when learning a new exercise or athletic skill.
order these from least to greatest 4.682 , 6.2032 , 6.3 ,6.23
the luckiest person will get brainlest and points and a follow and shoutout(comment what you want be to say when i shout you out)