forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

What is 10/25 simplified
write these fractions in ascending order. 5/8 3/4 1/2 9/16.
on what continents would you expect to see evidence of a glacier
Which statement about the Sacco-Vanzetti trial of 1921 is true? A. Many people believed they were convicted solely because they were anarchists. B. The evidence
Which one of the following molecules is a by-product of cellular respiration? A. Glucose B. Water* C. Oxygen D. Pyruvate
Describe a time when you felt antagonized or were responsible for antagonizing someone yourself.
what is 6a-12=8a ?????????? in solving linear equations???
Which American suffrage leader was arrested in 1872 when she tried to cast a vote in the U.S. presidential election? A. Susan B. Anthony B. Ida B. Wells C. Carr
Write the vertex form equation for this parabola: Focus (3,-9), Directrix X=-3
Which feature of the Roman Republic's government is also a feature of the United States' government? a Senate with 300 members appointed by the head of governme