xbgzgjxdtp
xbgzgjxdtp xbgzgjxdtp
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

Give some examples of when you might need to multiply and divide integers in your everyday life?

Respuesta :

Gaskirm26
Gaskirm26 Gaskirm26
  • 03-11-2021

Answer:

Buying items at stores, measuring something, or building something.

Answer Link

Otras preguntas

Trunk rotation is the most common static flexibility assessment. Please select the best answer from the choices provided. T F
Publix has a 12 oz. box of Cheerios for $3.49. What is the unit rate per ounce?
salt is placed on roads when it snows. why does NY place salt on the icy roads?
What is 1/8 divided by 1/2
Which of the following is the best example of a well-written complex sentence? A Congress passed laws allowing the oversight of immigration issues. B Congress p
Suppose a bill has passed both the House and the Senate. It goes to the president at the beginning of the annual session of Congress. The president doesn't sign
What kind of negative social impact has wireless communications had on today's society?
Which action is most closely associated with the Anti-Federalists' goals?
quadratic equations: x^2+2x=63
If there is a basket ball cookie cake and you have 1 16 th of the cookie cake what fraction is left of the cake/ cookie cake?