victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

plz help me Where in the diagram does oxygen first enter the bloodstream? A. 2 B. 4 C. 3 D. 5
At the grocery store Ayla buys1 1/3 pounds of ground turkey .Tasha buys 2 times as much ground turkey . How much ground turkey does Tasha buy
an earthquake can be felt 70 miles from its epicenter if someone is standing 50 miles east and 20 miles north of the epiccenter will they be able to feel the ea
What is measure of angle A? Enter your answer as a decimal in the box. Round only your final answer to the nearest hundredth.
In Nathan's baseball card collection, 58% of the cards are players from the national league.he has 702 baseball cards . about how many more baseball cards are p
Was any evidence of an attack ever found?
Simplify: 9x3 + 8x2 + 3x2 A. 20x7 B. 9x3 + 11x4 C. 9x3 + 11x2 D. 9x3 + 24x4
36÷(6÷3) plz helppppooooop​
Which country has the lowest population growth Germany Italy Sweden United States
Which of the following situations is an example of a flashback? A.a boy explains what he wants for dinner tonight. B. A girl tells about her plans to build a tr