Plxgd Plxgd
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

if the total cost C for p pounds of pepperoni if each pound cost 4.86

Respuesta :

agator824catdog47
agator824catdog47 agator824catdog47
  • 03-01-2017
costs $.59c(p) = .59p. C(p) has unit $/lbs, p=lbs
Answer Link

Otras preguntas

Read this statement by C.K. Williams about Walt Whitman. For a young poet, reading Whitman is sheer revelation, sheer wonder, a delight bordering on, then plun
An airplane flies with a constant speed of 800km/h. How far can it travel in 3 hours 30 minutes?
Cash, not including cash equivalents, includes:
Which of the following Cold War practices likely had the most significant psychological impact on citizens? A: embargos B: duck and cover drills C: travel restr
what does perpendicular mean? quick! im getting timed!
What does the presence of the Greek concept of the tragic hero in Antigone mean? The characters themselves have little control over what happens to them.
Emil bought a camera for $268.26, including tax. He made a down payment of $12.00 and paid the balance in 6 equal monthly payments. What was Emil's monthly paym
E. M. Forster is credited with what two terms we use to discuss character?
In sea horses, the female inseminates the male by inserting her oviduct into the male brooding pouch several times to ensure fertilization. After fertilization
The set of points R(-1, 1), S(2, 4), T(6, 8) are collinear and the line has a slope of _____. A.-1 B.1/2 C.1 D.-1/2