aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

Carl rogers's theory of personality and humanistic psychology has been criticized for:
Q.3: Which description is correct for the polynomials 2x^2+2?A. Cubic trinomialB. Quadratic binomialC. Quadratic trinomialD. Quartic binomial
Alexandra jankowsky suffers from a chronic condition in which there are repeated episodes of inflammation in the rectum and large intestine that cause ulcers. t
Why is the thiosulfate solution stored in the dark?
A person who is 70 inches tall cast a shadow that is 54 inches long. If a tree casts a shadow that is 28 feet long at the same time, then how hall is the tree t
Find the area of regular hexagon ABCDEF with the given consecutive vertices A(-4,2) and B(0,5)
Find the first four terms of the sequence represented by the expression 4n+3
Once you have been exposed to an antigen, you develop immunity against the same antigen because
True or false? the growth of villages into cities generally resulted in a reduced rates of infectious disease. a. True b. False
Calculate the rate of conversion of chemical energy to electrical energy in the battery