Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

In the figure below, ollg. Find the values of x and y. Y DO g (4y + 10) O 82°
-8d +20 with a factor of -4
A cylindrical oil tank 8 ft deep holds 350 gallons when filled to capacity. How many gallons remain in the tank when the depth of oil is 5 1/2ft?
Janie's total trip to and from school is 0.68 of a mile. How far did she walk if she makes this trip 27 days last quarter?
Name the following formulas/symbols. a) NAD b) NADP c) NADPH
Factorize a² +4α=21.​
Finland briefly had a King in 1918. From which country's royal family was he taken?
how do we find the area of the quadrilateral
Which of the following are examples of a firm experiencing positive technology change?a. A firm is able to cut each workers wage rate by 10% and still produce t
In the text, the author discusses some of the dangers presented by the flu, especially to older people. What can you do to protect yourself against the flu and