s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

Give me 2 paragraphs that’s all
Mention the ways to maintain social harmony?​
ssion 1 Please post detailed answers to the following questions. Please use complete sentences. Do you think physical evidence has increased in Importance over
what fraction of these houses have seven rooms
pls help graph of function​
Ted and Katie have saved up a total of $94. Ted has saved 6 dollars less than 4 times as much as Katie. How much has Katie saved
Match the phrase to the correct word(s) to make a complete sentence. 1 is a systematic collection of laws. Act of the Apostles Bible stories 2. is an example of
4x + 8 + 3(x - 2) + 3x ,combining liked terms​
i will give you another Brainlyist if u answer this Q correctly
Which of the following was a well known abolitionist? A. Sullivan Ballou B. Wendell Phillips C. Jefferson Davis D. Abraham Lincoln