LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

Should secret wiretapping be legal
6.88 written as a percent
What should you always remember when handling microscope slides?
Your congresswoman supports wealthy Americans paying a greater percentage of their income in taxes than those who are less wealthy. She would most likely suppor
5+5(x+4) less than or equal to 20
Describe a real-world situation that can be represented by the product 8(-20). Then find the product and explain what the product means in terms of the real-wor
in a direct democracy who votes on government policy
The red bus Company Charges 150+72 per hour to rent a bus The blue bus company charges 240+54 per hour for what number of hours with the companies charge for th
How do environmental factors affect diffusion rates?
how did the akkadian empire form