lh27545 lh27545
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this problem

Please help me with this problem class=

Respuesta :

axximx2
axximx2 axximx2
  • 03-09-2021

Answer:$6.11 per bag

Step-by-step explanation: The total of both the apples and ice cream is 55.68. Since we’re just trying to find the total price of apples, we’ll subtract the total price of ice cream. 55.68-6.80=48.88. Now we’ll divide $48.88 by 8, since there are 8 bags. That leaves us with $6.11

Answer Link

Otras preguntas

Which sport from ancient China is said to be the predecessor of modern soccer? A. wushu B. cuju C. baixi D. jiaodi
The 6 elephants at the zoo have a combined weight of 11,894 pounds. About how much does each elephant weigh? PLS HELPPPPPPPPPPP
Evaluate the expression for the given value of the variable 3x+5 when x=5
Read the excerpt from Frederick Douglass's July 4, 1852, speech on the hypocrisy of American slavery. Douglass was an abolitionist and a formerly enslaved perso
walking to school will help ...... air pollutionA.reduce B.reuse C.recycle D.refill
Please complete the assignment in the PDF
what is the answer of thise screen short
HELP PLSS I NEED HELP WITH THIS
hekekehevehheheberhheke​
what does donated mean?​