fentynichole fentynichole
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 3-yard piece of rope costs $14.94. What is the price per foot?

Respuesta :

georgiagrahek
georgiagrahek georgiagrahek
  • 03-09-2021

Answer:

$1.66 per foot

Step-by-step explanation:

3 yards=9 ft

14.94/9=$1.66 per foot

Answer Link

Otras preguntas

What is 68 divided by the square root of 4
Identify the turning point of the function f(x)=x^2-2x+8 by writing its equation in vertex form. Show work
How many heart chambers does a shark have?
name the four southwestern states where many Mexicans lived originally or settled
what colors are birds are attracted 2
do you know how to say my in Spanish?
An ant sits on the back of a mouse. The mouse carries the ant across the floor for a distance of 10 meters. Was there work done by the mouse? Explain.
What is the purpose of sensory adaptation
What is the purpose of sensory adaptation
What two factors determine the state of rocks and metals Inside the earth?