lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

the Adams-onis treaty was signed to ___
what structure is common to all six kingdoms of living organisms
3² - 4 . (-1) . (-4) = ?
Someone tells you that scientific knowledge cannot be changed or modified how would you answer this statement?
how many different integers can have the same absolute value
Enzymes affect chemical reactions in living organisms by
Where do people speak Greek
Which is the best example of imagery? The story of his wonderful journey was told. The Sun looked hard at Scarface. Morning Star yearned to try his skill agains
the Adams-onis treaty was signed to ___
h(t)=4-t^2 find domain