rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

What "ground rules" for imperialism in Africa were formulated at the 1884-1885 Congress of Berlin?
Which aspects of modern religious geography follow the patterns of religious dissemination underway by the end of the classical period?
Helppppppppppppppppppppppppppppppppp
What two ethnic groups dominated the culture that would form in Canada during the 1800s? A. Spanish and Dutch B. British and Spanish C. French a
Ella es mi esposa, yo soy su
Which represents the sum of the geometric series 4+12+36+108+...+78732?
use the perpendicular bisector theorem to solve for x
Identify the x 1.)6 to 8 and 18 to x 1.)20 2.)22 3.)24 2.)9/36 and x/4 1.)1 2.)4 3.)9 3.)42/22 and 21/x 1.)12 2.)11 3.)10 4.)x/7 and 5/1 1.)25 2.)30 3.)35 5.)20
PLEASE HELP will vote brainliest!!! When writing persuasively it is essential to use persuasive writing strategies. Give an example of each and explain why writ
History how the employees were affected by the working conditions factory? .( the triangle shirtwaist factory)