Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

Aaron bought 7/8 of a yard of fabric and it cost him $4.10. What does a full yard cost?

Respuesta :

bjayspy bjayspy
  • 05-12-2016
Divide 4.10 by 7 to get about 0.59 (round up because you can't get part of a penny) and that gives you 1/8 of a yard's price. Then multiply that by 8 to get a full yard for $4.72.

Answer Link

Otras preguntas

Ms. Davenport bought a dozen packages of spaghetti sauce mix priced at 3 packages for $1.29. What is the price of one package of spaghetti sauce mix? A) $0.32 B
You are in a line. You count 34 people in front of you. Each rollercoaster fits 11 people. How many rollercoaster must run before you can get on? Explain.
pls thx i really dont understand this question
Is the word "industrial emissions" a noun or adjective? Definition: Pollution that's released into the atmosphere by a business
A local amusement park charges $21.50 per daily adult ticket and $14.75 per daily child's ticket. A group of 12 people paid $204.00 for tickets. Which system of
Can you guys help me? I need to study this for a test 1/2=2/3x
Models are often used to represent very small objects or very large objects. Why is it also useful to create life-size models of some objects?
was North Carolina poor or wealthy in the 1700's, and why?
7x to the fourth power- 5x to the fourth power in combing like terms
State the theorem or postulate that justifies why D is parallel to E.