chillindolan
chillindolan chillindolan
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

the cost of peanuts varies directly with the number of pounds bought.If 5 pounds costs $7.50, find the cost of 3 pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2016
3 pounds of peanuts must cost $4. 50 because the unit price is $1. 50 times 3 equals $4. 50
Answer Link

Otras preguntas

Jeremy is observing a cross-section of a corn stem under the microscope. He observes that there is no vascular cambium present in this stem. Why is there no vas
what is 2v+7=3 of this equation
(3 pt) What Muslim ruler, born a nomad, established an empire that eventually spanned three continents - Asia, Africa, and Europe? A. Osman B. Ismail C. Abbas I
Which played the most significant role in the development of agriculture by Neolithic people? A bronze tools B Long Distance Trade C The domestication of animal
What happened as the population grew in western territories? (Points : 3) Many people left and returned to the East. New states such as Colorado, the Dakotas, a
3. (3 pt) Which term refers to a person who favors government control of businesses that affect most citizens, such as railroads, electrical power, and telephon
what is 33:60 as a decimal
Developing a (n)______ made absorption of nutrients more efficient for roundworms. Coelom,anus,or mouth
question number 1)8m 12cm=_cm
Lyndon Johnson signed the Civil Rights Act of 1964. Which groups were affected by this piece of legislation? all racial minorities just women only African Ameri