anshika36
anshika36 anshika36
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

6 bulbs cost Rs 560,find the cost of 2 dozen bulbs.​

Respuesta :

Aewright8383
Aewright8383 Aewright8383
  • 03-04-2021

24/6=4

2 dozen (24) is 4 times as many as 6

multiply 560 times 4 to get cost

560×4=2,240

Answer is 2,240 Rs

Answer Link

Otras preguntas

Given the equation representing a reaction at equilibrium: N2(g) + 3H2(g)==> 2NH3(g) + energy Which change causes the equilibrium to shift to the right? (1)
32.Alpha particles and beta particles differ in A. mass, only B. charge, only C. both mass and charge D. neither mass nor charge
A student measures the mass and volume of a piece of aluminum. The measurements are 25.6 grams and 9.1 cubic centimeters. The student calculates the density of
At STP, which list of elements contains a solid, a liquid, and a gas? (1) Hf, Hg, He (3) Ba, Br2, B (2) Cr, Cl2, C (4) Se, Sn, Sr
A school has 410 students and 25 teachers. How many students are there per teacher?
Which is an empirical formula? (1) P2 O5 (3) C2 H4(2) P4 O6 (4) C3 H6
What are adaptations of the baobob tree
carlos joins a dvd club .The membership costs $49 per year.Each dvd costs $4 .Suppose carlos buys 28 dvd this year.How much money will he pay on the dvd club
Marguerite made the table to compare to a metric measures of l
carlos joins a dvd club .The membership costs $49 per year.Each dvd costs $4 .Suppose carlos buys 28 dvd this year.How much money will he pay on the dvd club