person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

A blue whale traveled 31 1/2 miles in 2 1/4 hours. What was the whales rate in yards per hour ( 1 mile = 1,760 yards
Please help this might be easy for some people but I’m just not smart
work out 1/5 of 80 =
oop skskskskkskskskskksksksksksksksksksks
Which equation represents the relationship between x and y
can someone help me with this. we’re doing solving system by substitution
Your ____ should always be bigger than your gutters
plz helpppp!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
5x-7=8 15-2x=3 i have this question
Which cause of the Spanish-American War do you think was the most important to the untied states becoming involved