hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

the weight of 10 identical samples of a substance is 0.1 pound. what is the weight of 1000 samples
a writer's choice and argument of words is called ___A. ironyB. dictionC. figure of speechD. narrative
Satire is easily written if you consider the problem first and then propose outrageous solutions to it. true or false
____ is a way to minimize technical problems with your computer
Which is the graph of f(x)=100(0.7)?
Find the derivative of the function
A chemical reaction has Hf,reactants = –1,023 kJ and Hf,products = –935.3 kJ. Which graph can be used to represent this reaction pathway?
find the value of x need help its been years since i practice or solved problems like this and with steps plz thanks in advance
Depressants such as alcohol, “blank” and sedatives affect the central nervous system by slowing down or depressing reflexes and coordination A. Nicotine B. Caff
which one of the following can be used as an adjective or pronoun